Закарпатський обласний палац дитячої та юнацької творчості

Ліжникарство

murashevaКерівник гуртка – Мурашева Юлія Олегівна. Гурток працює на базі Квасівської ЗОШ Рахівського району.
Ліжник супроводжує все життя гуцулів – від його приходу в життя аж до завершення земного шляху. Тому, як універсальний оберіг, використовується у народній обрядовості. Це і благословення батьками дітей до шлюбу, обдаровування ліжниками молодих на весіллі, а також використання їх у поховальних обрядах. Ліжники - це товсті вовняні, здебільшого узорно-ткані, вироби з об’ємною поверхнею та довгим пухнастим двохстороннім ворсом. В Україні виробництво ліжників характерне для тих регіонів, у традиційно-побутовій культурі яких вівчарство було однією з головних галузей господарської діяльності (Гуцульщина, Бойківщина та Мараморощина).
Ліжники мають широке застосування в сучасних інтер’єрах та у міських помешканнях. Ними накривають ліжко, диван, крісла, а подекуди й підлогу. Використовуються вони також для оздоблення церков, особливо на Гуцульщині. Окрім основного вжиткового призначення, з давніх-давен вони виконували важливу декоративну функцію – були одним з найпрестижніших домотканих виробів. Вони були яскравим кольоровим акцентом на тлі дерев’яних стін і своєрідною домінантою в художньому вирішенні інтер’єру. Наявність ліжників у хаті була ознакою доброго майнового стану родини, а їх кількість у посазі молодої засвідчувала заможність нареченої.
Ліжник – це виткане з овечої вовни вручну щільне покривало, яке виконує багато функцій. На сьогодні це рідкісне ремесло.
Мета гуртка – залучити гуртківців до активної праці, привити любов до народної творчості, культури, збагатити духовний світ вихованців, навчити їх розуміти прекрасне, цінувати його, створювати його самим. Формувати практичні навички художньо-творчої діяльності, розуміння зв’язку художньо-образного вирішення твору з ідеєю та задумом. Розвивати асоціативне, нестандартне, композиційне, об’ємно-просторове мислення у дітей, почуття форми, руху, матеріалу, кольору, розвивати конструктивні вміння. Виховувати бережливе ставлення до предметів і засобів праці, культури побуту.
В процесі навчально-виховного періоду проводиться робота по формуванню колективу. Розвиваються такі риси характеру, як взаємоповага, естетичний смак та дисциплінованість, почуття відповідальності, обов’язку, взаємовиручки, почуття власної гідності волі до перемоги.

joomlamodniyportal.ru