Відділ духовного і творчого розвитку «Джерела»

Вокальний ансамбль «Ільничанка»

Вокальний ансамбль «Ільничанка» був створений у 2015 році як самодіяльний. З квітня 2018 року колектив діє на базі Закарпатського обласного Палацу дитячої та юнацької творчості «ПАДІЮН». Ансамбль працює над збереженням і примноженням народно-духовних пісенних традицій і звичаїв, пропагує народну і сучасну українську пісню, вдосконалює автентичну манеру співу, працює над шліфуванням ансамблевого слуху, ритму, вокалізації, динаміки, інтерпретації, урізноманітненням репертуару, виховує у дітей любов до народної пісні, до традицій рідного краю.

Ансамбль займається на базі студії вокалу та звукозапису «Ліра», що в селі Ільниця. Керівник ансамблю Степан Степанович Гавацко ставить високі вимоги як до себе, так і до кожного з учасників. Конкурсна діяльність не дозволяє давати слабинку, тому графік їх роботи доволі напружений. Все ж злагоджена робота колективу, помножена на сумлінну працю талановитих виконавців, підтримана батьками і небайдужими до української пісні людьми роблять свою справу. Нині вокальний ансамбль «Ільничанка» має у своєму багажі подарунки, дипломи та грамоти лауреатів фестивалів і конкурсів Міжнародного та всеукраїнського рівнів, подяки за участь у різних концертах і святкових заходах Іршавського району і Закарпатської області.

Участь колективу в одному з найпрестижніших фестивалів-конкурсів «Молода Галичина» влітку 2017 року відкрила йому двері до різних творчих проектів з іншими українськими виконавцями.

joomlamodniyportal.ru

З творчою біографією «Ільничанки» та її учасниками, результатами роботи можна ознайомитися на сайті studiolira.at.ua

Ліжникарство

murashevaКерівник гуртка – Мурашева Юлія Олегівна. Гурток працює на базі Квасівської ЗОШ Рахівського району.
Ліжник супроводжує все життя гуцулів – від його приходу в життя аж до завершення земного шляху. Тому, як універсальний оберіг, використовується у народній обрядовості. Це і благословення батьками дітей до шлюбу, обдаровування ліжниками молодих на весіллі, а також використання їх у поховальних обрядах. Ліжники - це товсті вовняні, здебільшого узорно-ткані, вироби з об’ємною поверхнею та довгим пухнастим двохстороннім ворсом. В Україні виробництво ліжників характерне для тих регіонів, у традиційно-побутовій культурі яких вівчарство було однією з головних галузей господарської діяльності (Гуцульщина, Бойківщина та Мараморощина).
Ліжники мають широке застосування в сучасних інтер’єрах та у міських помешканнях. Ними накривають ліжко, диван, крісла, а подекуди й підлогу. Використовуються вони також для оздоблення церков, особливо на Гуцульщині. Окрім основного вжиткового призначення, з давніх-давен вони виконували важливу декоративну функцію – були одним з найпрестижніших домотканих виробів. Вони були яскравим кольоровим акцентом на тлі дерев’яних стін і своєрідною домінантою в художньому вирішенні інтер’єру. Наявність ліжників у хаті була ознакою доброго майнового стану родини, а їх кількість у посазі молодої засвідчувала заможність нареченої.
Ліжник – це виткане з овечої вовни вручну щільне покривало, яке виконує багато функцій. На сьогодні це рідкісне ремесло.
Мета гуртка – залучити гуртківців до активної праці, привити любов до народної творчості, культури, збагатити духовний світ вихованців, навчити їх розуміти прекрасне, цінувати його, створювати його самим. Формувати практичні навички художньо-творчої діяльності, розуміння зв’язку художньо-образного вирішення твору з ідеєю та задумом. Розвивати асоціативне, нестандартне, композиційне, об’ємно-просторове мислення у дітей, почуття форми, руху, матеріалу, кольору, розвивати конструктивні вміння. Виховувати бережливе ставлення до предметів і засобів праці, культури побуту.
В процесі навчально-виховного періоду проводиться робота по формуванню колективу. Розвиваються такі риси характеру, як взаємоповага, естетичний смак та дисциплінованість, почуття відповідальності, обов’язку, взаємовиручки, почуття власної гідності волі до перемоги.

joomlamodniyportal.ru

Гурток декоративно-ужиткового мистецтва

Керівник гуртка - Сентімреі Надія Василівна

Декоративно-ужиткове мистецтво - один із видів художньої діяльності, твори якого поєднують естетичні та практичні якості. Декоративне означає „прикрашати”. Ужиткове ж означає, що речі мають практичний вжиток. Головне завдання декоративно-ужиткового мистецтва - зробити гарним речове середовище людини, її побут. Краса творів ужиткового мистецтва досягається завдяки декоративності, яка є єдиним можливим засобом вираження змісту та художньої образності. Зокрема, на гуртку декоративно-ужиткового мистецтва  велика увага приділяється вишиванні шовковими стрічками, адже це надзвичайно захоплююче та популярне заняття. Ви можете створити неймовірно красиві речі, і це при незначних витратах часу і сил. На заняттях гуртка починають вишивати з найпростіших прийомів. Атласні стрічки і тасьми міцно увійшли і в наше повсякденне життя. Про них зазвичай згадують перед святами і урочистими подіями, коли виникає необхідність прикрашати. Красива стрічка додає добре упакованому дарунку вишуканість, підкреслюючи урочистість моменту. Перев’язаний стрічкою букет виглядає не лише привабливішим, але і багатим. Стрічки оживляють зачіску, а оброблені ними і тасьмою капелюшки, сумочки і плаття набувають так званої родзинки. Напевно більшість з нас завмирали від захоплення, розглядаючи весільні вбрання наречених, пишні мереживами, стрічками і рюшами!

На Заході прийнято, готуючись до торжеств, прикрашати святковий стіл всілякими бантами в тон скатертини. За їх допомогою прагнуть створити в будинку святкову атмосферу. Червоні стрічки і банти стали символом різдвяних свят. Їх прикріплюють до вхідних дверей будинків напередодні Різдва і зустрічі Нового року. В Україні склався звичай прикрашати автомобілі весільного кортежу стрічками і перев’язувати конверти з ново народженими блакитними або рожевими стрічками. Історія цієї техніки сходить до давніх англосакських традицій. Для такого виду вишивки береться дуже вузька стрічка, яка личить до будь-яких типів тканин. Вона вільно проходить через найщільніший вуток, не втрачаючи своєї форми. Особливість цієї техніки вишивки в тому, що вона додає малюнку об’ємність. Вивчивши різні види швів, Ви без зусиль зможете їх повторити і створити своїми руками незвичайно красиві речі. Окрім цього у Вас з’являється можливість додати готовим виробам неповторну індивідуальну подобу, прикрасивши сукню або капелюшок. За допомогою оригінального об’ємного малюнку або банту зможете об’єднати в єдиний ансамбль декілька предметів вашого гардеробу. Універсальність цього виду вишивки в тому, що вона дозволяє оформити і дитячий полотняний рюкзак і дамську вечірню сумочку. Крім того, Ви навчитеся робитикрасиві скатертини і серветки, мішечки для флакончиків з духами,коробочки для коштовностей та безліч інших милих дрібничок. А об’ємний малюнок настільки привабливий, що можна, без жодного сумніву, стверджувати: найближчими роками цей вид декоративно-ужиткового мистецтва чекає широке поширення і успіх!

joomlamodniyportal.ru

Гурток виготовлення сувенірів та паперопластики

Одним з актуальних завдань сучасної освіти є розвиток творчого, нес­тандартного просторового мислення і застосування його у практичній ді­яльності. І чим раніше діти будуть залучені до цього процесу, тим легше вони в подальшому будуть стверджуватися як особистості, проявляти творчий індивідуальний потенціал.

Мистецтво моделювання паперових художніх композицій на площині і створення тривимірних скульптур можна об'єднати під однією назвою - паперопластика. Сьогодні до її складу входить орігамі, кусудама, квілінг, кірігамі, витинанка, торцювання та інше. Прийоми створення, форми, конструктивні властивості виробів із па­перу останнім часом знаходять застосування в різних галузях діяльності людини: автомобілебудуванні, космічних конструкціях, архітектурі, ди­зайні інтер'єру та екстер'єру, упаковках товарів і продуктів. Отже, мистецтво створення поробок із паперу дає широкі можливос­ті для розвитку творчих здібностей учнів, зокрема уміння уявляти, фан­тазувати, читати й самим виконувати схеми, шукати оптимальну форму та будову, пояснювати послідовність створення виробу, концентрувати увагу, дотримуватися чіткості й акуратності в роботі, знаходити кольо­рове вирішення. Тим більше, що під рукою завжди знайдеться аркуш па­перу, а практика й наукові дослідження показують, що навчання в гуртку допомагає успішному оволодінню знаннями з усіх предметів шкільного курсу.

Художня вишивка

Керівник гуртка – Різак Марія Іллівна

Художня вишивка є одним із найулюбленіших і найпоширеніших видів рукоділля. За старих часів всі жінки володіли цим мистецтвом. Вишивка була пов’язана зі стародавніми звичаями й обрядами українського селянства. За допомогою голки й різних ниток українські жінки перетворювали просту тканину на витвір мистецтва.
Дівчинка восьмилітнього віку починала готувати собі придане і до п’ятнадцяти-шістнадцяти років повинна була мати святковий і буденний одяг, скатертини, рушники, яких мало б вистачити на декілька років. Готували рушники, якими одаровували на весіллі рідню жениха й почесних гостей. Перед весіллям улаштовували виставку виробів, а за їхньою кількістю та якістю визначали майстерність і працьовитість нареченої.
Мистецтво вишивання має багатовікову історію. У давні часи, коли люди жили роз’єднано, кожен народ, а іноді й невелике селище мали свої особливості у вишивці й інших видах народної творчості. З покоління в покоління майстрині відпрацьовували й поліпшували узори й кольорову гаму, створювали зразки вишивки з характерними національними рисами.
Сучасну вишивку можна використовувати для прикрашання одягу, а також побутових речей: завіс на вікна, серветок, наволочок, килимків і панно, рушників, фартухів, сумок, сувенірів тощо.
Є в Україні символи, у яких вишивка відіграє важливу роль. Наприклад, вишитий рушник в Україні — здавна неодмінний атрибут традиційних народних свят. Важливі події в житті народу ніколи не обходилися без рушників. Вишитий рушник завжди був знаком гостинності, на ньому підносили дорогим гостям хліб-сіль; на рушниках приймали новонароджених, а також проводжали людину в останню путь. Під час будівництва нового дому рушниками піднімали сволок, а потім дарували їх будівельникам. Без рушників не обходилось і весілля. Рушник, на який ставали молодята, був запорукою вірності. Рушником зв’язували руки нареченим, бажаючи їм щасливої й міцної сім’ї.
Останнім часом усе частіше можна побачити людей в українських сорочках — їх одягають у дні релігійних і національних свят, на наукові конференції та громадські зібрання. Певне, сучасні українці інтуїтивно відчувають, що їм бракує таємних символів, які гармонізують життя.
Змінюються часи. Змінюються покоління, їхні уподобання та погляди. Змінюються одяг і прикраси. Але залишаються віковічні традиції, які єднають нас із нашими пращурами. Серед них і традиції, пов’язані з вишивкою. Ці традиції є історією нашої країни, історією окремої родини, історією кожної людини. Тож збережімо цей скарб, щоб передати його наступним поколінням.

 

joomlamodniyportal.ru

 

Рукотворне мистецтво

„Природа і фантазія” та „Рукотворне мистецтво”
Керівник – Тівадар Олександра Олександрівна
В будь-яку пору року природа відкриває для нас свої чудеса по-різному, даючи простір для фантазії і творчості, укріплюючи ніжні і добрі почуття в людині. Всі ці почуття людина повинна пережити в дитинстві, щоб з накопиченням життєвого досвіду і знань, вони перетворилися в любов і розуміння краси природи, почуття прекрасного.
Маленька людина з першого дня життя пізнає і вивчає новий для неї навколишній світ. Сонячне світло, квітка, метелик, горобець – все нове і незбагненне. Все хочеться роздивитися, доторк-нутися, спробувати намалювати, змайструвати.
Для дітей від 3-х до 6-ти років гра є основою навчання. На заняттях "Природа і фантазія" їм пропонується не менш захоплююча гра - складати і майструвати щось своїми руками. У цьому віці улюбленим заняттям є мозаїка-аплікація із осіннього листя, насіння, пелюсток квітів. Ця праця кропітка, але приємна і дуже захоплююча.
Поробки з природного матеріалу у повній мірі задовольняють цікавість дітей, бо в роботі завжди є новизна, творчий пошук. Творчий підхід видно у всьому. Підбираючи матеріал, діти намагаються уявити на що він подібний, що з нього можна зробити, як це зробити, які підібрати кольори. Такий творчий процес пов’язаний з кропіткою роботою, під час якої втілюється в життя результат фантазії дитини. Ніби граючись, діти виконують серйозну роботу, отримують нові цікаві навики і величезне задоволення від отриманого результату.
Малюки є особливими і вдячними слухачами і учнями. Все ,що потрапить в їх серце і душу в дитинстві, що зачепить і зацікавить їх і принесе радість і задоволення, що заставить здивуватися і задуматися, все це з часом буйно розквітне і дасть можливість розвинутися творчій особистості.
Також на заняттях гуртка „Природа і фантазія” гуртківці виготовляють іграшки - орігамі, витинанки, обереги, картини із соломки чи кукурудзяного листя, панно з сухого рослинного матеріалу, сувеніри з плодів декоративних дерев: жолудів, шишок, каштанів тощо.
Такі речі завжди в моді і завжди будуть служити прекрасним подарунком Вам і вашим рідним і близьким.
Картини із природніх матеріалів є вишуканою прикрасою будь-якого інтер'єру. Такі речі завжди в моді і завжди будуть служити прекрасним подарунком Вам і вашим рідним і близьким. Для її створення потрібно докласти зусиль і витратити час, але результат вартий того.

 

 

 

joomlamodniyportal.ru

Літературна студія

В процесі навчання вихованці навчаються аналізу¬вати літературні явища, ознайомлюються з розвитком окремих жанрів, мови, стилю, віршування, композиції, сюжету, типізації, що допомагає більш свідомо працювати над власними творами, більш грамотно і глибоко проникати в таємниці літературної творчості.
Отримані результати виявляються переважно через участь вихованців у різноманітних конкурсах (від міських і до всеукраїнських та міжнародних), у яких об'єктивно оцінюється професійний рівень, майстерність, обізнаність у питаннях теорії літературних процесів юних поетів та прозаїків.


 
Вечір любовної поезії "Per tempus amor"
 

Секція екскурсоводів

Духовне відродження в Україні зумовлює необхідність активізації історично-архітектурних  та художньо-естетичних  факторів формування  творчої особистості. З огляду на це зростає роль  краєзнавства, зокрема вивчення  історії минулого і сьогодення  міста, його географію, літературу, фольклор, музику, театр, живопис,  архітектуру і скульптурні пам’ятки,  видатних постатей,  які творили історію міста.
Заняття  формують  у вихованців секції  екскурсоводів знання,  уміння і навички:
• володіти історичними знаннями про місто Ужгород;
• визначати хронологію подій, складати хронологічні таблиці;
• використовувати набуті знання при проведенні екскурсій по місту;
• аналізувати і узагальнювати  історичні факти, події і процеси,  співвідносити їх з певним періодом України і рідного краю;
• вміти самостійно працювати  з науково-популярною літературою, довідниками і путівниками  про Ужгород, складати маршрути екскурсій по місту;
• працювати з сучасними з сучасними картами
• схемами Ужгорода, Закарпаття та України.
Цікавим є для вихованців  складання маршрутів екскурсій, опрацювання джерел, науково-популярної літератури по історії  рідного краю,  та міста, практичні заняття  по надбанню навичок культури  спілкування екскурсоводів з туристами та написання творів, нарисів та рефератів з різних тем, проведення екскурсій та конкурс екскурсоводів.

 

Ансамбль народної музики

Фольклорний дитячий ансамбль „Джерела”

Фольклорний ансамбль „Джерела” вивчає традиції, обряди, звичаї рідного краю та втілює їх у обрядових дійствах, з якими успішно виступає для широкого кола слухачів та цінителів народної художньої творчості. До колективу запрошуються діти віком з 5 років. Репертуаром фольклорного ансамблю „Джерела” є календарно-обрядові, родинно-побутові, ліричні, жартівливі народні пісні, а також дитячі пісні-забавлянки, колискові.
Фольклорний ансамбль займається активною концертно-масовою діяльністю. Це виступи ансамблю на заходах „ПАДІЮНу”, участь в благодійних заходах, фестивалях, конкурсах, виступи перед батьками в Зразковому етнографічному музеї „Світлиця”, яка є „рідною домівкою” ансамблю, бо саме тут проходять репетиції колективу, її будні та свята. Традиційними стали обрядово – театралізовані дійства: „Обжинки”, „Різдв’яний вертеп”, „Вечорниці”, „Великдень”, „Весняні ігри”, „Вечорниці на Масниці” тощо.
Успішними та цікавими були й  виступи фольклорного ансамблю з обрядовими дійствами: „Кураговоплетіння”, „Закарпатське весілля”, „Сільська вулиця” та інші.
Діяльність фольклорного ансамблю „Джерела” активно висвітлюється на обласному телебаченні та на сторінках преси.
Ансамбль є учасником багатьох конкурсів та фестивалів. За роки діяльності колектив здобув

-       ІІ місце у номінації "Краще обрядове дійство"(фестиваль "Закарпатські візерунки");

-       переможець у номінації "За використання народних мотивів" в I обласному 

фестивалі ігрових програм;

-       переможець у номінації "За краще музичне оформлення" в I обласному фестивалі ігрових програм,

-       учасник обласного колядницького свята "Вертеп 2003";

-       учасник фіналу Всеукраїнського фестивалю екологічної творчості "Свіжий вітер";

-        2 місце у номінації "Фольклор та народна музика" в IV відкритому Регіональному дитячо-юнацькому фестивалі народногомистецтва "Смарагдові 

витоки", 2008 рік;

-       3 місце у Всеукраїнському фестивалі народного мистецтва „Смарагдові витоки”, 2010 рік;

-        учасник III фольклорного фестивалю «Folklorne slavnoste» м. Лєкаровце (Словаччина);

-       подяка Управління освіти за участь у міському фестивалі народного танцю Закарпаття;

-       ІІ місце у номінації „Народний вокал” в Міжнародному фестивалі дитячо-юнацької творчості „Весняний бал в Ужгороді”, 2013 рік;

-       учасник Всеукраїнського етапу Міжнародного фольклорного дитячо-юнацького фестивалю „Княжа династія”;

-       ІІІ місце у номінації „Народний вокал” Міжнародного фестивалю юнацької творчості „Весняний бал в Ужгороді”, 2015 рік;

ІІ місце у Всеукраїнському фестивалі народного мистецтва „Смарагдові витоки”, 2016 рік;


joomlamodniyportal.ru