Метелики з Південної Америки, Індонезії, Японії, Філіппін та Канади… в Ужгороді! (Олексій Ковтюк)

Символ безсмертя душі, весни і любові, метелики завжди захоплювали людей досконалістю витончених форм і фантастичними барвами. То що вже казати про враження, яке справляють на ужгородців експонати виставки екзотичних метеликів, яка проходить в «ПАДІЮНі».
 Унікальна виставка у нашому місті проводиться вдруге. Тут представлені також і птахи амадини – австралійські зеброві, японські і не тільки. А організував усе Євген Ажипа, аспірант біологічного факультету УжНУ. Дізнатись більше про мешканців виставки нам допомогла екскурсовод Галуза Анастасія. Ось які цікаві факти ми почули.


***
На земній кулі нараховується близько 165 000 видів метеликів, і щорічно ентомологи здійснюють нові відкриття.
Метелики куштують їжу, стоячи на ній, тому що датчики смаку знаходяться на ніжках.
Швидкість польоту метелика іноді перевищує 60 км/год. Найшвидше літають метелики сімейства бражників.
Вчені встановили, що перші нічні метелики з'явилися близько 250 млн. років тому, а вік денних метеликів лише… 40 млн. років. Багато цих крилатих комах, схожих на сучасних, мешкало на нашій планеті вже 30—40 млн. років тому.
У місті Pacific Groove в США можуть оштрафувати на 500 доларів, якщо хтось знущається над метеликами.
Рекордсменами за тривалістю життя є Danaus plexippus, деякі особини доживають до 6 місяців.
Деякі метелики живуть лише один день, і тому їх називають «метеликами-одноденками».
Найбільший нічний метелик у світі - Attacus Atlas . При розмаху крил в 30 см його часто помилково приймають за пташку.
Родзинкою виставки можна назвати метеликів: Danaus plexippus, Saturnia pyri(місцевий вид, занесений до Червоної книги України) та Attacus atlas. Євген займається ще й гібридизацією метеликів. Хто завітає на виставку трохи згодом, зможе побачити метелика, який не має аналогів у світі.
– Найбільш активно схрещуванням метеликів займаються у Японії та Німеччині, – охоче ділиться організатор виставки. – Виникнення багатьох таких гібридів у природних умовах неможливе через географічну чи сезонну ізольованість видів.
– Яким чином і де ви придбали цих метеликів?
 – Зараз знайти фірми, що займаються продажем лялечок, зовсім не складно. Вартість лялечок тропічних порід коливається від 5 до 40 доларів за штуку. Бувають рідкісні метелики, ціна яких підскакує й до 200$.
 У деяких країнах, наприклад в Японії, колекціонери створюють так звані «ринки жуків», де аматори-ентомологи мають можливість придбати для своїх колекцій екзотичні заморські екземпляри комах. При цьому найбільш рідкісні види продаються з аукціону і коштують великих грошей. Торгівля екзотичними комахами стала вигідною статтею доходів до державного бюджету такої держави як Папуа-Нова Гвінея. Острів здавна славився своїми метеликами казкової краси. Вирішено було на державному рівні організувати їхній експорт. Деякі види заборонені для експортування. За порушення цього передбачено великі штрафи.
– Дехто навіть сидить там у тюрмі через це, – зізнається Євген. – У Бутані, до прикладу, за
вилов рідкісних видів діє смертна кара – розстріл.
Євген Ажипа обіцяє, що кожного дня на виставці будуть з’являтися нові види. Наразі там понад 70 метеликів, більшість із яких у лялечках.
Раціон метеликів складають бананани, грейпфрути та вода з медом. Один із метеликів-красенів, який вважається найбільшим у світі, – Attacus atlas з сімейства павлиноочок – не харчується взагалі, а живе за рахунок жирових відкладень в організмі.
 Виставка в «ПАДІЮНі» діятиме аж до 1 червня, а тому всі бажаючі матимуть змогу її відвідати.
 Для дорослих та дітей це справжня екскурсія, на якій можна дізнатися багато нового про світ рідкісних метеликів, побачити народження метелика з лялечки, їх годування. На виставці дозволена безкоштовна фотозйомка, тож не забудьте фотоапарати. Витрачені гроші варті того, щоб там побувати.
 Олексій, гурток «Журналістика», «ПАДІЮН»